Czy warto przerobić rower na elektryczny ?

07.06.2022

fd                   

 

 

Czy warto przerobić rower na elektryczny ?

 

 

Czy planujesz zakup roweru elektrycznego w najbliższym czasie? Teraz może być na to najlepszy moment !!! Chociaż ograniczenia nałożone podczas pandemii powoli zaczynają być znoszone, nadal mamy do czynienia z niepewnością. Pozostają wątpliwości co do bezpieczeństwa zatłoczonych miejsc oraz transportu publicznego. Rowery elektryczne mogą być idealnym rozwiązaniem dla wielu mieszkańców miast, którzy zaczynają wychodzić z domów, ale chcą uniknąć zatłoczonych autobusów, pociagów i wspólnych przejazdów. Rowery elektryczne oferują sposób na zaczerpnięcie ruchu na świeżym powietrzu bez potrzeby chodzenia na siłownię lub do parku. Przy obecnych cenach paliw coraz więcej osób decyduje się na przesiadkę z samochodu na rower elektryczny także ze względów ekonomicznych. 

 

Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć przejście na rower elektryczny: 

 

1. Zmień sposób przemieszczania się.

 

Praca w domu jest wygodna, ale nie każdy może sobie na nią pozwolić. Dla dużej części ludzi transport publiczny jest najtańsza metodą dojazdu do pracy, ale utrzymanie dwumetrowej odległości między pasażerami znacznie ogranicza miejsce w autobusach i pociągach. 

 

Tradycyjne rowery to świetny sposób na aktywności fizyczną. Natomiast dojeżdzając rowerem np. do pracy możesz obawiać się że będzie to oznaczać pot oraz zmęczenie. Rower elektryczny jest świetnym rozwiązaniem tego problemu - pedałujesz tylko tyle ile chcesz, a resztę pracy wykonuje za Ciebie napęd w rowerze.

 

2. Zachowaj higienę.

 

Na całym świecie pojawiły się systemy wypożyczania rowerów elektrycznych. Okazało się natomiast że podczas pandemii niewielu użytkowników wypożyczało rowery ze względu na trudności z odpowiednim ich odkażeniem po użyciu.  Liczba użytkowników spadała, a niektóre firmy musiały zawiesić działalność. Posiadanie e-roweru rozwiązuje ten problem- nie ma potrzeby dotykania przełączników, automatów biletowych, klamek drzwi, parkometrów ani wszystkich innych rzeczy, których normalnie trzeba by dotknąć w standardowym samochodzie, autobusie, pociągu lub w wypożyczonym rowerze elektrycznym.

 

3. Popraw swoją koncycję fizyczną. 

 

Rowery elektryczne to świetny sposób na delikatne cardio, zwłaszcza jeśli nie jesteś typem sportowca - poprzez wybór trypu wspomagania sam wybierasz ile pracy wkładasz w jazdę a ile pracy wykonuje za Ciebie napęd w rowerze.

 

Większość rowerów elektrycznych może osiągnąć prędkość 30 kilometrów na godzinę, co jest rewelacyjną prędkością jeżeli chodzi o przemieszanie się. Na rowerze bez napędu elektrycznego oczywiście też jest to możliwe ale wymaga znacznie więcej wysiłku. Nie oznacza to natomiast że rower elektryczny jest dla leni - jeżeli masz ochotę pedałować tyle samo co przy standardowym rowerze to z napędem pokonasz tą samą trasę szybciej lub dojedziesz dalej w miejsca które nie byłbyś wstanie dotrzeć gdyby nie wspomaganie roweru.

 

Oczywiście możesz też wyłączyć silnik elektryczny w dowolnym momencie i używać go tylko wtedy, gdy się zmęczysz lub gdy będziesz potrzebować dodatkowej pomocy np. przy wjezdzie pod górkę.

 

4. Chroń środowisko za pomocą rowerów elektrycznych.

 

Rowery elektryczne są znacznie szybszą formą przemieszania się niż chodzenie - to jasne. Natomiast nie dla wszystkich jasne może być to że jazda rowerem elektrycznym, szczególnie w zatłoczonych miastach jest dużo szybszym środkiem transportu niż samochód. Wybierając jazdę rowerem pomagamy też chronić nasze środowisko. 

 

Nasza ograniczona mobilność i produkcja podczas pandemii pokazuje, jak duży wpływ na środowisko mogą mieć nasze metody transportu. Według jednego z badań zanieczyszczenie podczas pandemii spadło o 30%, ponieważ mniej więcej połowa światowej populacji została uziemiona w swoich własnych mieszkaniach.

 

Rowery elektryczne to jeden ze sposób na poprawę sytuacji, mają one następujące korzyści dla środowiska:

 

a) Minimalna ilość odpadów

 

Ponieważ akumulator można wielokrotnie ładować i poddawać recyklingowi, w rowerach elektrycznych jest niewiele odpadów. Ponadto im więcej osób z nich korzysta w, tym mniej użytkowników samochodów na naszych drogach.  Zmniejsza to koszty utrzymania dróg, jak i emisje odpadów budowlanych.

 

b) Zerowa emisja

 

Ponieważ rowery elektryczne nie emitują dwutlenku węgla, nie powodują tak dużego zanieczyszczenia powietrza, jak pojazdy napędzane paliwami ciekłymi. Jest to kolejny argument jeżeli zależy ci na jakości powietrza w Twoim mieście.

 

c) Zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnianych

 

Proces wydobycia ropy naftowej powoduje różne problemy środowiskowe. Wykorzystanie rowerów z napędem elektrycznym może zmniejszyć ryzyko wycieków ropy i uratować grunty, które w przeciwnym razie byłyby wykorzystywane do wydobycia ropy naftowej.

 

d) Ceny paliwa

 

Statystyczny Polak pokonuje dziennie samochodem 60 km.

Cena paliwa : 7,39 zł/litr

Średnie spalanie samochodu : 7L/100km

 

Także szybko licząc :

 

 

60 kilometrów  / 15 kilometrów za litr  = 4 litry zużyte dziennie

 

4 litry x 7,39 PLN za litr = 29,56 PLN na dzień

 

Tak więc, jeśli masz szczęście, codzienne dojazdy do pracy kosztują cię średnio 29,56 PLN.

 

Tak więc roczny koszt benzyny obliczymy w następujący sposób:

 

650,32 PLN miesięcznie na paliwo x 12 miesięcy w roku kalendarzowym = 7803,84 PLN rocznie wydanych na paliwo

 

Podsumowując 

 

Obecne obawy dotyczące pandemii, troski o środowisko, dystans społeczny i zwiększone koszty jazdy stworzyły idealną okazję do zakupu roweru elektrycznego. Koszt zakupu nowego roweru elektrycznego jest bardzo wysoki, dlatego warto pomyśleć o przerobieniu swojego roweru na elektryczny, koszty takich zestawów zaczynają się już od 2599 zł. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zestawów do konwersji Bolt E-bike na naszej stronie:

https://bolt-ebike.pl/

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl